Czapki na chłodne dni

Czapki na chłodne dni

Warto przeczytać

Ile razy słyszałeś w dzieciństwie: Jest Ci zimno? – Załóż czapkę! Na pewno wiele, bo jest ulubione powiedzenie naszych mam i babć. W rzeczywistości jednak badania nie wskazują na to, co powtarza się nam przez lata właśnie tymi słowami. Niemniej, zimą czy nawet chłodniejszą jesienią warto zadbać o odpowiednie nakrycie głowy.

Dotychczas praktycznie każdy uważał, że w chłodniejsze dni dobrze jest mieć na głowie czapkę, aby się nie przeziębić. W przypadku dzieci wiele osób chce nakładać czapki już w przypadku temperatur jeszcze na plusie, ale niższych aniżeli 20 stopni. Oczywiście, nie można przesadzać, jednakże dobrze jest wiedzieć, kiedy nakrycie głowy bywa przydatne. A jeśli interesują Cię modne aspekty, zapraszamy do przeczytania artykułu Zimno? Załóż czapkę!

Czy ciepło ucieka przez głowę?
Od lat 50. XX wieku uważano, że ciepło uchodzi przede wszystkim przez głowę – według popularnych poglądów nawet 50% ciepłoty ciała miało uciekać w ten właśnie sposób. W rzeczywistości przez głowę, w porównaniu do reszty ciała bez ubrania, ucieka jedynie 10% ciepła, bo jest to zwyczajnie niewielka część ciała. Jednocześnie jednak, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że w chłodne dni ciepło się ubieramy i nie mamy na głowie czapki – to głowa jako odsłonięta część ciała może oddawać nieco więcej ciepła, ale nie więcej, aniżeli posiada. Ważniejsze jest zakładanie czapki po to, aby uchronić się przed nieprzyjemnymi skutkami niskich temperatur czy wiatru i deszczu, np. przemoknięciem, przewianiem czy odmrożeniami.

Kiedy zakładać czapkę?
Właściwie jeśli jest Ci zimno, załóż czapkę na głowę – chodzi tutaj bowiem przede wszystkim o Twój komfort! Pamiętaj jednak, aby czapka na jesień nie była tak gruba jak zimowa; lepiej jest wybrać np. beret czy kaszkiet, który da komfort cieplny, ale nie będzie chronić tak bardzo jak czapka wełniana czy z polaru. Podobna zasada dotyczy dzieci – jedynie noworodki potrzebują czapki nieco dłużej, bo nie mają odpowiedniej regulacji temperatury ciała. Starsze dzieci po prostu zapytaj o to, czy jest im zimno i załóż czapkę wtedy, gdy widzisz, że marzną. Pamiętaj też, że dzieci w ruchu, nawet mimo czerwonych uszu, niekoniecznie marzną!

Idealne czapki na chłodne dni
Na jesień doskonale sprawdzą się berety, które można założyć, gdy robi się zimno. Jednocześnie załóż czapkę wełnianą dopiero wówczas, gdy faktycznie pojawią się mrozy. Jeśli chcesz ochronić jedynie uszy, wybierz opaski – jest ich obecnie spory wybór na rynku odzieżowym. Dla osób uprawiających sport lepszym rozwiązaniem będą czapki termoaktywne, które odprowadzają pot i nadmiar ciepła podczas aktywności. Z kolei czapka z polaru sprawdzi się doskonale podczas naprawdę mroźnych dni, gdy wieje bardzo zimny wiatr.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments