Czego nie wolno robić po botoksie?

Czego nie wolno robić po botoksie?

Promocja i Reklama

Zabiegi, w których wykorzystywana jest toksyna botulinowa, polegają na wstrzykiwaniu wspomnianej substancji w określonym miejscu, co powoduje paraliż mięśni przez określony czas, tym samym doprowadzając do ich rozluźnienia i zredukowania widocznych zmarszczek. Jest to zatem metoda, w której prowadzi się do odmłodzenia wizerunku. Jeśli istnieje taka potrzeba, toksyna botulinowa wykazuje również właściwości blokujące potliwość. Zatem wieloaspektowe wykorzystanie tej substancji przyczynia się do tego, że jest często spotykana w zabiegach medycyny estetycznej, których celem jest blokowanie sygnałów nerwowych odpowiedzialnych za kontrolowanie ruchu mięśni, zredukowanie zmarszczek mimicznych i odświeżenie wyglądu twarzy.

Jak postępować po wstrzyknięciu toksyny botulinowej?

Botoks jest zabiegiem medycyny estetycznej, który doprowadza do rozluźnienia mięśni przy jednoczesnym jej ukrwieniu i odżywieniu. Zazwyczaj efekty po wstrzyknięciu toksyny botulinowej utrzymują się przez kilka miesięcy, dlatego po tym czasie można przystąpić ponownie do powtórzenia całego zabiegu w wybranym obszarze. Zalecenia po botoksie mają charakter tych niezbędnych krótko po przeprowadzeniu zabiegu, jak i tych o długofalowym znaczeniu. 

Odpowiednia pozycja ciała

Pierwszą kwestią jest unikanie pozostawania w pozycji leżącej. Zdecydowanie bardziej zaleca się, aby pacjent utrzymywał wyprostowaną postawę, nie pochylał się nadmiernie, a już na pewno nie kładł. W taki sposób należy zadbać o siebie przez kilka godzin po wstrzyknięciu toksyny botulinowej pod skórę.

Niedotykanie miejsca poddawanego zabiegowi

Następny aspekt to zapobieganie dotykaniu twarzy, szczególnie w obszarze, który poddany był wyżej wspomnianemu zabiegowi medycyny estetycznej. W tym czasie skóra wymaga odpoczynku i możliwości regeneracji po tym, jak jej struktura została naruszona, a mięśnie miejscowo sparaliżowane. Dlatego też należy tymczasowo zrezygnować z masażu, uciskania twarzy, dotykania jej, wykonywania drenaży limfatycznych, peelingów i innych zabiegów kosmetycznych, które wymagają dotykania okolic poddawanych zabiegowi.

Temperatura powietrza

Kolejny czynnik, który ma duże znaczenie zaraz po zabiegu wstrzyknięcia toksyny botulinowej, to wyeliminowanie przeciągów, gwałtownych zmian temperatur powietrza — nie tylko w pomieszczeniach, ale także podczas wychodzenia na zewnątrz. Zaleca się pozostanie w domu przynajmniej przez kilka godzin po zabiegu i zrezygnowanie z innych aktywności, które mogłyby przyczynić się do przemieszczenia się preparatu pod skórą i nierównomierne efekty wizualne. Mowa tutaj chociażby o korzystaniu z sauny, solarium, basenu, nadmiernej ekspozycji na słońce, czy kriokomorach. Najlepiej wizytę w tych miejscach ustalić w terminie późniejszym o przynajmniej tydzień od daty wykonania zabiegu wstrzyknięcia toksyny botulinowej.

Ograniczenie aktywności fizycznej

Po poddaniu się omawianej procedurze pacjenci powinni również zrezygnować z aktywności fizycznej i większego wysiłku. Nie można uczęszczać w czasie rekonwalescencji na siłownię, ćwiczenia fitness, czy decydować się na wyczerpujący jogging, pływanie itd.

Dieta i napoje alkoholowe

Każda osoba, która chce uzyskać optymalne efekty po omawianej procedurze medycyny estetycznej, musi tymczasowo odstawić napoje alkoholowe. Powodem są komplikacje, jakie może to powodować, gdyż alkohol potencjalnie wpływa na sposób przetwarzania toksyny botulinowej, rozszerza naczynia krwionośne, zmniejsza zdolność organizmu do gojenia i regeneracji po takim zabiegu, a także rozluźnia mięśnie, przez co toksyna może mieć wpływ na większy obszar niż ten poddany całej procedurze.

Świadome podejście do całego zabiegu oraz postępowanie zgodnie z zaleceniami specjalisty wykonującego zabieg jest niezwykle ważne, gdyż często to właśnie od przestrzegania pewnych wytycznych zależy estetyczny efekt końcowy. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się, czy możesz przystąpić do wstrzyknięcia toksyny botulinowej, skontaktuj się z Natura Med w Nowym Sączu!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments