Czy picie nieprzegotowanej wody może być szkodliwe?

Czy picie nieprzegotowanej wody może być szkodliwe?

Aktulności

Woda pełni w naszym organizmie bardzo ważną rolę. Nasze ciało składa się z niej w 78 procentach, dlatego życie bez wody nie jest możliwe. Niewiele osób wie, że woda pomaga oczyszczać organizm, dlatego zamiast kupować drogie środki detoksujące, warto zwrócić uwagę na jakość wody, którą pijemy.

Woda, która znajduje się w naszych kranach pozostawia wiele do życzenia. Co ciekawe, ta butelkowana również często nie jest tak dobrej jakości, jak zapewniają producenci. Jest to spowodowane głównie tworzywem sztucznym, jakie jest używane do produkcji plastikowych butelek. Niektóre związki chemiczne z tworzyw miękkich uwalniają się stopniowo do cieczy, a tym samym zanieczyszczają wodę. Często jest to spowodowane nieodpowiednim sposobem przechowywania.

Jaka woda jest zdrowa
Najlepszy rodzaj wody to ta, która jest wydobywana ze studni głębinowych artezyjskich. W naszych rurach płynie woda oczyszczona i uzdatniona. Uzdatnienie jest konieczne do tego, aby woda nadawała się do ponownej konsumpcji. Do tego celu używa się fluorki oraz chlorki. Niestety, związki fluorku wykazują szkodliwe działanie dla zdrowia i nie powinny znajdować się w wodzie (choć przepisy dopuszczają ich minimalną zawartość w wodzie, nie oznacza to, że nie mają żadnego wpływu na nasz organizm). Z kolei chlor reaguje z organicznymi związkami, jakie znajdują się w wodzie. Efektem tego jest synteza chemiczna substancji, które mogą wykazywać nawet działanie rakotwórcze. Dla własnego bezpieczeństwa musimy zatem samodzielnie zadbać o oczyszczanie wody. Do tego celu służą np. filtr do montowania na kranie, bidon z filtrem węglowym, dzbanki z zamontowanym filtrem.

Jak działają filtry
Wiele osób zastanawia się, czy stosowanie filtrów nie sprawia, że do wody przenika jeszcze więcej chemii. Odpowiedź na to pytanie brzmi: nie. Podstawą działania bidonu z filtrem węglowym jest obecność właśnie węgla aktywowanego. Wyłapuje (a dokładnie przyciąga) i wiąże ze sobą cząsteczki chemiczne z ładunkiem elektrycznym. W ten sposób z wody usuwane są zawiesiny stałe (piasek, muł, rdza, osad), THM, chlor, pestycydy, ołów i inne metale ciężkie, które mogą zatruwać nasz organizm. Sposób filtrowania wody zależy już od naszej wygody. W domu można zamontować filtr na kranie w kuchni, dzięki czemu woda wykorzystywana do będzie czysta i pozbawiona zanieczyszczeń. Podobny efekt uzyskamy stosując dzbanki z zamontowanym filtrem (najczęściej o pojemności 1-2 l). Poza domem przyda się bidon z filtrem węglowym, w którym będziemy mogli przefiltrować np. butelkowaną wodę kupioną w sklepie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments