Rosnąca świadomość społeczeństwa, co do zasad zdrowego odżywiania się, sprzyja popularyzacji produktów niszowych, wytwarzanych w sposób tradycyjny, wyróżniających się wyższą jakością i mniejszym nasyceniem chemią – sztucznymi barwnikami, substancjami wzmacniającymi smak, wypełniaczami roślinnymi czy konserwantami. Doskonałym przykładem takich produktów są wędliny wyrabiane z dziczyzny, a zatem z mięsa zwierząt żyjących na wolności, żywiących się trawami, ziołami i innymi darami natury. Dzięki temu kiełbasa z dzika lub sarny posiada nie tylko wyjątkowo oryginalny smak, ale jest również produktem zdrowym, wyprodukowanym z mięsa najwyższej jakości.
Spis Treści
Na czym polega tradycyjny wyrób wędlin?
Wędliny wyrabiane w sposób tradycyjny są wolne od sztucznych substancji wzmacniających ich smak, od barwników i wypełniaczy, których całe mnóstwo znajdziemy w przetworach mięsnych sprzedawanych przez większość obecnych na polskim rynku marketów i dyskontów. Przykładowa kiełbasa z dzika jest produktem pozbawionym takich sztucznych dodatków. Za jej kolor i smak odpowiadają dodane do niej przyprawy i mięso poddane charakterystycznemu procesowi obróbki – peklowaniu, wędzeniu i podsuszaniu. Za trwałość takiej kiełbasy z dzika odpowiada sól peklująca, której używa się w procesie peklowania mięsa na kiełbasę oraz proces obróbki termicznej, czyli wędzenia gotowej już kiełbasy. Ta wędzona jest w dymie z wybranych gatunków drzew liściastych, w ściśle określonej temperaturze. Dzięki temu zyskuje wyjątkowy kolor i zapach, a przy tym ulega utrwaleniu.
Co wpływa na cenę tradycyjnych wędlin?
Przetwory mięsne wyrabiane w sposób tradycyjny mają zwykle nieco wyższą cenę od typowych wędlin i kiełbas z marketu. Wynika to nie tylko z bardziej pracochłonnej metody ich wyrobu, ale także z jakości i ilości mięsa użytego do ich produkcji. W przypadku kiełbasy z dzika, do jej wyrobu używa się dziczyzny, która jest mięsem trudniejszym do pozyskania, a zatem w naturalny sposób droższym. Poza tym cechą charakterystyczną wyrobów tradycyjnych jest konieczność użycia większej ilości surowego mięsa do wyprodukowania 100g gotowego produktu. Do wyprodukowania 100g kiełbasy metodami tradycyjnego wyrobu, zużywa się średnio 100-130g surowego mięsa. Po prostu w procesie obróbki surowe mięso traci wodę, dlatego do wyprodukowania określonej ilości kiełbasy potrzeba użyć jego większej ilości. Taka kiełbasa z dzika w odróżnieniu od zwykłych kiełbas z marketu nie będzie jednak nafaszerowana białkiem sojowym lub innym, roślinnym wypełniaczem, dzięki czemu będzie nie tylko smaczniejsza, ale i zdrowsza.