Czy ułożyłeś już swoje noworoczne postanowienia?

Czy ułożyłeś już swoje noworoczne postanowienia?

Warto przeczytać

Temat noworocznych postanowień często budzi pewne kontrowersje – część osób z mozołem rozpisuje i planuje cele i założenia na kolejny rok, zaś druga połowa omija ten temat szerokim łukiem, nie wierząc w powodzenie tak dalekosiężnych, często wydumanych planów. Jednak bez względu na to, czy wolimy zrobić to w głowie, czy też na papierze, warto przygotować dla siebie chociaż dwa, trzy punkty, które chcielibyśmy w nadchodzącym roku spełnić, zrealizować lub zmienić.

Dlaczego często mamy kłopot z wypełnianiem noworocznych postanowień?

Najczęściej powzięte w styczniu plany, kiedy to mamy mnóstwo zapału i energii na rozpoczęcie wszystkiego „od nowa” nijak mają się rzeczywistości i pozostałej części roku, ponieważ są zbyt trudne do spełnienia. Lepiej mierzyć siły na zamiary i nie brać na siebie za dużo. Skupić swoją uwagę na dwóch, czy trzech dużych i konkretnych celach niż rozpisywać długie, całostronicowe listy zadań i punktów do zrobienia, które już na pierwszy rzut oka wydają się nierealne i zbyt czasochłonne. Kiedy mija początkowy entuzjazm, jesteśmy przytłoczeni nadmiarem pracy i codziennych obowiązków, nie mamy już siły na kolejne, dodatkowe zadania do realizacji.

Czy zatem nie ma żadnej nadziei?

Oczywiście, że jest!  Każdy kolejny rok, miesiąc, tydzień, czy nawet dzień to szansa, aby coś w sobie zmienić, zacząć żyć pełniej, lepiej i szczęśliwiej. Warto jednak skoncentrować się na jednej rzeczy na raz.

Jeśli na przykład zależy nam na poprawie stanu swojego zdrowia, jedzeniu mniej, ale smaczniej, bardziej wartościowo i odżywczo, dobrym pomysłem może być wymiana swojego starego, węglowego grilla na jego gazowy odpowiednik. Grille gazowe ze stali nierdzewnej  emitują bowiem znacznie mniejszą ilość szkodliwych substancji zarówno dla naszego organizmu, jak i dla całego środowiska. Taki sprzęt to inwestycja na lata, która sprawdzi się przy wielu rodzinnych spotkaniach, zwłaszcza wiosną i latem na świeżym powietrzu.

Warto również postanowić sobie dbałość o regularne badania i diagnostykę, o zwiększenie poziomu aktywności fizycznej, a może zerwanie ze szkodliwym nałogiem? Przy planowaniu postanowień dobrze byłoby także uwzględnić swoje marzenia – może o wakacyjnym wyjeździe w upragnione strony, kupnie czegoś wyjątkowego, na co trzeba będzie odkładać i uzbierać pewną sumę pieniędzy, czy też przygarnięciu zwierzaka ze schroniska? Postanowienia są dobre, jeżeli robimy je z głową, a w razie ewentualnych trudności, czy niepowodzeń przy ich spełnianiu, nie bierzemy sobie tego zbyt mocno do serca.

źródło zdjęć: freepik.com

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments