Implanty – jak wygląda zabieg?

Implanty – jak wygląda zabieg?

Warto przeczytać

Stomatologiczne implanty to inaczej protezy, które stosuje się, by odbudować utracone zęby. Implanty te noszą również nazwę wszczepy śródkostne i wykonywane są z tytanu, czyli bezpiecznego dla organizmu człowieka metalu. Jest on obojętny i nie ma żadnego wpływu na zdrowie człowieka. Implanty stomatologiczne mają oczywiście różne kształty i wielkości, ponieważ są dopasowywane do jamy ustnej każdego człowieka. Zadając sobie pytanie, co to są implanty zębów, musimy wiedzieć, że są to sztuczne korzenie, które umieszczane są w podstawie zęba wyrwanego lub utraconego. W brakujące miejsca wszczepiane są sztuczne zęby, czyli korony.

Kto może mieć implanty?
Zanim zdecydujemy się na implanty zębów, musimy przejść podstawowe badanie oraz uzyskać zgodę od dentysty. Podczas tych konsultacji pacjent odpowiada, jakie aktualnie zażywa leki, na jakie choroby cierpiał i jakie przebywa obecnie, a także badane są istniejące w jamie ustnej choroby zębów oraz zakażenia. To pozwala wykluczać ewentualne przeciwwskazania do wykonania zabiegu implantów. Następnie można przystąpić do planowania całego leczenia. Osoby starsze oraz takie, który utraciły ząb kilka lat wcześniej, mogą mieć problem z założeniem implantu. Jeśli zastanawiasz się, kiedy można wstawić implanty, odpowiedź jest jedna – należy mieć wszystkie pozostałe zęby w jamie ustnej zdrowie oraz wcześniej wyleczone.

Implanty – jak długo się goją?
Proces wszczepiania implantów trwa zaledwie cały dzień, jednak kolejno należy przejść przez etap osteointegracji, czyli zrastania się implantu z kością, co potrwać może od trzech do sześciu miesięcy. Po tym następuje gojenie dziąseł, które trwa średnio dwa tygodnie. Jest to okres odsłaniania implantów i wkręcania w nie śrub gojących, które mają za zadanie modelowanie dziąsła. Śruby te usuwane są po dwóch tygodniach, wtedy przechodzi się do części protetycznej.

Implanty – jak długo boli po zabiegu?
Ból po wszczepieniu implantów występuje bardzo rzadko. Jest on spowodowany uszkodzeniem nerwu. Nieraz trudno jest zdiagnozować przyczyny bólu, może on powstać w trakcie wywiercania otworu w kości lub w efekcie krwawienia, a także opuchlizny powstałej po zabiegu. Ból najczęściej występuje u tych pacjentów, którzy wcześniej odczuwali go przy innych dolegliwościach. Dlatego przed samym zabiegiem należy przeprowadzić bardzo dokładny wywiad. Więcej na ten temat, możesz dowiedzieć się ze strony: http://www.kamamed.pl/uslugi/implantologia/.

Kiedy trzeba wymienić implanty?
Implanty są wymieniane wtedy, kiedy są uszkodzone. Są one bardzo trwałe i należy dbać o nie, jak o własne zęby, dlatego też nie trzeba ich wymieniać zbyt często, nieraz wcale. Gdy uszkodzona zostaje tylko korona implantu, wówczas wymienia się samą koronę. Nie trzeba przechodzić całego procesu wstawiania implantu od nowa. Gdy ilość tkanki kostnej lub jej jakość jest nieodpowiednia, niemożliwe jest zastosowanie implantu. Zadając dentyście pytanie: kiedy można wstawić implanty, z całą pewnością dowiemy się, że na to składają się również ciężkie choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca lub też niezakończony okres rozwojowy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments