Jak dbać o włosy swojego dziecka

Jak dbać o włosy swojego dziecka

Aktulności

Młodzi rodzice bywają przerażeni. Niewielu z nich pamięta swoje młode lata, a Ci którzy pamiętają czasem boją się jeszcze bardziej o dobro swoich dzieci. Trudno dziwić się tym lękom ponieważ wiedza na temat chociażby tego jaka jest prawidłowa pielęgnacja dziecięcych włosów zmienia się dość często. Swoje trzy grosze dokładają tu też dziadkowie pociech, którzy często nie rozumieją, że od czasów szarego mydła mającego walczyć z ciemieniuchą trochę się jednak zmieniło. Nie znaczy to jednak, że wszystkie tradycyjne metody od razu należy odrzucać. Wiele z nich sprawdza się bez zastrzeżeń i o tym też trzeba pamiętać. Każdy rodzic powinien dbać o swoje dziecko jak najlepiej i samodzielnie decydować, które działania wpisują się w to założenie.

Najczęstsze troski i problemy
Rozpoznanie rodzaju płaczu niemowlęcia na początku wszystkim przysparza trudności. Aby wyeliminować głód można karmić dziecko „na godziny” czyli w regularnych odstępach czasu aż do wyregulowania rytmu mechanizmu łaknienia. Schemat ten uczy prawidłowych zachowań i zwiększa prawdopodobieństwo, że alarm podniesiony przez niemowlę może mieć związek z pełną pieluchą. Kiedy już opanujemy te sygnały mogą niestety dochodzić inne, choćby związane z niedostateczną wiedzą na temat tego jaka jest prawidłowa pielęgnacja dziecięcych włosów eliminująca ewentualny dyskomfort malucha. Tu rozwiązań jest wiele. Trzeba jednak pamiętać o regularnym myciu główki przeznaczonymi dla niemowląt środkami. Skóra noworodka jest bowiem niezwykle delikatna i łatwo wywołać niechciane podrażnienia.

Ciemieniucha to nie koniec świata
W swojej nadopiekuńczości pokolenie współczesnych młodych rodziców często wpada w panikę kiedy tylko na główce dziecka pojawiają się drobne płatki ciemieniuchy. Jej przyczyn może być wiele. Do najpopularniejszych należą przegrzanie spowodowane zakładaniem zbyt ciepłych czapeczek lub inna niż prawidłowa pielęgnacja dziecięcych włosów. Najłatwiej wówczas zmienić kosmetyki stosowane do kąpieli malucha i pamiętać o delikatnym wyczesywaniu odpadających kawałków naskórka. Dobór szczotki nie powinien stanowić problemu ponieważ każda z nich, posiadająca w swym opisie informacje na temat wieku do którego jest przeznaczona musi być zatwierdzona odpowiednimi atestami. Wystarczy więc dokładnie przeczytać instrukcje zamieszczoną na opakowaniu aby nie popełnić jakiegokolwiek błędu. Warto też pamiętać, że tego typu zmiany mogą przytrafić się każdemu dziecku i nie świadczą wcale o nie właściwej pielęgnacji. Ich obserwacja jest podstawowym zadaniem rodziców, którzy przecież zawsze chcą tego co najlepsze dla swoich pociech w każdym wieku.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments