Jak dobrać zegarek do garnituru?

Jak dobrać zegarek do garnituru?

Warto przeczytać

Swego czasu jedynym eleganckim wyjściem w kwestii zegarka był zegarek kieszonkowy. Zegarek noszony na nadgarstku był uznawany za przejaw kiczu i braku klasy, dlatego nie był zbyt powszechnie noszony. Zmiany w tej płaszczyźnie przyniosła I wojna światowa. Ujawniła ona słabość kieszonkowego zegarka, a jednocześnie zaletę wersji noszonej na ręce. Mowa tutaj o funkcjonalności. Dużo szybciej można było spojrzeć na własny przegub, niż wyjąć zegarek z kieszeni. Dzisiaj zegarek noszony na nadgarstku to niemalże jedyna widywana opcja, jednak aby dobrze wyglądała, trzeba wiedzieć ,jak ją odpowiednio dobrać.

Jaki zegarek wybrać do garnituru?

Dodatek w postaci zegarka może być świetnym uzupełnieniem całej stylizacji, pod warunkiem, że jest odpowiednio dobrany do całości stroju. Jednym z takich elementów, do którego trzeba dopasować zegarek są koszule męskie. Wiąże się to z tym, że zegarek powinien mieścić się pod mankietem koszuli. W innym wypadku nasza ozdoba nie będzie dobrze wyglądać, ponieważ będzie się za bardzo rzucać w oczy. Gdy zegarek nie mieści się pod mankietem, to znak, że nie pasuje on do koszuli i trzeba pomyśleć nad wybraniem innego modelu.

Grubość koperty to jednak nie jest jedyna kwestia dotycząca wielkości całego zegarka, którą trzeba dobrze przemyśleć przed założeniem tego elementu męskiej biżuterii. Ważnym aspektem jest również średnica koperty zegarka. Aby zegarek wyglądał na elegancki, nie może być zbyt duży. Dokładniej mówiąc, zegarek nie może być większy od naszego nadgarstka. Choć w ostatnim czasie modne są warianty z dużymi tarczami, to polecamy, aby zakładać je do stylizacji bardziej sportowych. W przypadku garnituru dużo lepiej wyglądał będzie zegarek niewielki, dopasowany do właściciela.

Warto również znać zasadę minimalizmu przy doborze zegarka. Niejeden sklep z ubraniami ma w swojej ofercie dużą ilość zegarków, lecz aby dobrać daną opcję do garnituru, powinniśmy pamiętać o tym, aby na zegarku nie było zbyt wielu ozdobników. Idealny zegarek garniturowy będzie posiadał cyfry rzymskie albo nie będzie posiadał ich wcale. Z dodatkowych funkcji posiadać może jedynie kalendarz.

Jaką kolorystykę zegarka wybrać?

Aby zegarek nie zepsuł nam całej stylizacji, należy odpowiednio dobrać go również kolorystycznie. Zbyt śmiałe pod względem odcieni modele mogą całkowicie odmienić dobry charakter garnituru i koszuli męskiej. Dlatego właśnie każdy mężczyzna powinien znać kilka podstawowych zasad i połączeń, którymi będzie mógł się kierować przy wyborze zegarka w sklepie z ubraniami.

Najbardziej formalnym przedstawicielem garnituru jest ten w kolorze czarnym. Nie pasuje go założyć w każdej sytuacji, a głównie na okazje pokroju imprez wieczorowych. Dlatego właśnie nie warto obniżać poziomu jego elegancji. Zegarek, który będzie pasował do czarnego garnituru, będzie elegancki oraz minimalistyczny. Najbardziej klasycznym będzie wybór zegarka na czarnym, skórzanym pasku, ze srebrną kopertą oraz białą tarczą. Niewskazany jest kontrast pomiędzy kopertą a tarczą.

W przypadku garnituru granatowego najlepiej sprawdzi się drugie z klasycznych połączeń – brązowy pasek, złota koperta oraz jasna tarcza. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie zaliczymy żadnej modowej wpadki, za to będziemy mogli się poszczycić wysokim poziomem elegancji.

Dla fanów dopasowywania wszelkich elementów swojego stroju również jest kilka rad. Pierwszą z nich jest dopasowanie koperty i tarczy zegarka do innych elementów stroju, takich jak spinki do mankietów koszuli męskiej czy sprzączka paska do spodni. Z kolei skórzany pasek powinien być dopasowany do innych skórzanych elementów stylizacji, w tym butów.

Czego powinniśmy unikać, kupując zegarek?

Przy wyborze zegarka jest także kilka rzeczy, których mężczyzna powinien ewidentnie unikać. Wszystkie takie błędy mogą nieestetycznie wyglądać, obniżać poziom elegancji stroju lub mogą zostać źle odebrane przez rozmówcę. Pierwszą z takich rzeczy jest właśnie wspomniana już wcześniej wielkość zegarka.

Drugim często popełnianym błędem jest zbyt duża ilość ozdobników czy funkcji w danym zegarku. W dzisiejszych czasach duże znaczenie ma użyteczność i funkcjonalność zegarków, dlatego właśnie sklepy z ubraniami kuszą nas swoimi bogatymi w możliwości zegarkami, jednak w przypadku garnituru naprawdę warto postawić na minimalizm i posłuchać zasady „im mniej, tym lepiej”. Kierując się tą regułą, trzeba również wiedzieć, że najlepszym wyjściem będzie koperta okrągła lub ewentualnie kwadratowa. Powinniśmy zapomnieć o wszelkich udziwnieniach, które tylko obniżą poziom formalności zegarka.

Zegarek zawsze powinien być dopasowany do garnituru, ale nie tylko. Innym ważnym aspektem wyboru zegarka jest zajmowana pozycja w pracy czy społeczeństwie. Właśnie dlatego ktoś, kto zajmuje kierownicze stanowisko w pracy, powinien mieć bardziej formalny zegarek niż pracownik niższego rzędu hierarchii firmowej.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Zobacz również Jak dobrać zegarek do garnituru? […]

trackback

[…] Zobacz również Jak dobrać zegarek do garnituru? […]

trackback

[…] Zobacz również Jak dobrać zegarek do garnituru? […]

trackback

[…] Zobacz również Jak dobrać zegarek do garnituru? […]

trackback

[…] Zobacz również Jak dobrać zegarek do garnituru? […]

trackback

[…] Zobacz również Jak dobrać zegarek do garnituru? […]

trackback

[…] Zobacz również Jak dobrać zegarek do garnituru? […]

trackback

[…] Zobacz również Jak dobrać zegarek do garnituru? […]

trackback

[…] Zobacz również Jak dobrać zegarek do garnituru? […]