Jak pielęgnować psy ras szorstkowłosych?

Jak pielęgnować psy ras szorstkowłosych?

Warto przeczytać

Psy ras szorstkowłosych są o wiele łatwiejsze w pielęgnacji niż psy ras długo- i krótkowłosych. Nic zatem dziwnego, że wybierając pupila, wiele osób decyduje się na jamnika, wyżła, czy teriera. Jak pielęgnować sierść takiego psa? Przeczytaj.

Czym charakteryzuje się sierść psów ras szorstkowłosych?

Szata psów ras szorstkowłosych jest dwuwarstwowa. Składa się z miękkiego, krótszego podszerstka oraz dłuższego, okrywowego włosa o różnym stopniu twardości i długości (w zależności od rasy). Zazwyczaj włos okrywowy występuje w towarzystwie kępki podszerstka jako otuliny.

Do typowych ras szorstkowłosych zaliczymy: sznaucery, jamniki szorstkowłose, niektóre teriery, gryfoniki brukselskie i belgijskie oraz wyżły. Psy należące do wymienionych ras mają tak zwaną bródkę.

Trymowanie – zabieg niezbędny w pielęgnacji psów ras szorstkowłosych

Właściciele wyżełków, jamników i wielu innych psów ras szorstkowłosych mogą spać spokojnie – ich pupile nie tracą włosa, tak jak robią to psy ras długowłosych. Jednak o futerko szorstkowłose trzeba odpowiednio dbać.

Zabiegiem koniecznym jest trymowanie. Na czym ono polega? To nic innego jak usunięcie martwych włosków pozostających w mieszku włosowym. Dobrze przeprowadzony zabieg jest bezbolesny dla psa. Samo natomiast trymowanie poprawia jakość szaty włosowej zwierzęcia – usztywnia ją, zapobiega filcowaniu i zmniejsza wzrost podszerstka.

Psa powinno się trymować w zależności od kondycji jego futerka. Przykładowo jamnika można trymować raz na pół roku, natomiast westie wymagają regularnego trymowania co 8-10 tygodni.

Jak trymować psa rasy szorstkowłosej?

Trymowanie psa najlepiej jest przeprowadzić u profesjonalnego groomera. Mistrzowską techniką jest trymowanie zwierzęcia za pomocą kamienia groomerskiego (tę technikę można często zaobserwować na zawodach).

Najprostszym sposobem, aby usunąć martwą sierść, jest po prostu jej wyskubanie. Jak to zrobić? Wystarczy złapać końcówkę martwego włosa i go wyrwać. Należy przy tym jednak pamiętać, aby przytrzymywać skórę zwierzęcia. W przeciwnym wypadku może odczuwać on dyskomfort. Możesz też skorzystać z różnych narzędzi, na przykład noża trymerskiego. Jednak posługiwanie się nim wymaga wprawy. Musisz uważać, aby przypadkowo nie drasnąć nim pupila.

Odpowiednia pielęgnacja sierści psów ras szorstkowłosych

Oprócz wspomnianego już trymowania zabiegiem niezbędnym, by utrzymać sierść psa szorstkowłosego w dobrym stanie, jest czesanie. Przyda się do tego celu sprężysta szczotka z igiełkami. Lepiej zrezygnuj z tej z kuleczkami na końcach, jeśli nie chcesz niepotrzebnie podrapać swojego pupila. Dobrym wyborem okaże się też szczotka włosiana oraz grzebień z gęstymi i długimi włosami.

Zanim zaczniesz rozczesywać futerko, spryskaj sierść specjalnym preparatem, który ułatwi rozczesywanie. Dzięki temu sam zabieg pójdzie gładko i sprawi psu bardzo dużo przyjemności. Podczas rozczesywania szczególnie dużo uwagi poświęć partiom, gdzie włos pozostaje dłuższy.

Jak kąpać psa rasy szorstkowłosej?

Pamiętaj, że podstawą pielęgnacji psa rasy szorstkowłosej (i każdego innego) jest utrzymanie go w odpowiedniej czystości. Dobierz szampon i odżywkę dla swojego pupila. Do szorstkowłosego futerka świetnie sprawdzi się ten ze skrzypem polnym i pokrzywą. Umyj psa dwa razy. Za pierwszym razem zmyjesz z niego brud, za drugim w skórę wnikną substancje odżywcze szamponu. Możesz też pokusić się o kupno szamponu podkreślającego barwę włosia (użyj go dopiero za drugim razem).

Po umyciu nie zapomnij zastosować proteinowej odżywki. Kiedy skończysz kąpać psa, osusz go ręcznikiem i spryskaj sprayem ułatwiającym rozczesywanie. Dokładnie rozczesz futerko. Możesz potem zacząć suszyć je suszarką. Zalecamy letni strumień powietrza.

Wszystkie zabiegi wokół pupila wymagają staranności i cierpliwości. Jeśli tej ostatniej nie masz zbyt wiele lub chcesz profesjonalnie zadbać o swojego psa, przyjdź z nim do salonu groomerskiego.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments