Jakie akcesoria przydadzą się do Yerba Mate?

Jakie akcesoria przydadzą się do Yerba Mate?

Warto przeczytać

Ostrokrzew paragwajski to roślina o unikalnych właściwościach, które dopiero stopniowo potwierdzane są przez świat nauki, a o których krążą prawdziwe legendy. Rdzenni mieszkańcy kontynentu amerykańskiego od wieków korzystali z zalet tej rośliny, przygotowując z nich gorzkawy wywar lokalnie nazywany Yerba Mate. Dziś, dzięki możliwościom transportu lotniczego i morskiego, dostęp do tej unikalnej rośliny mają również mieszkańcy innych zakątków świata, w tym europejczycy. Warto jednak pamiętać, że sposób przygotowania Yerba Mate jest dość specyficzny, w związku z czym do przygotowania naparu, prócz samego suszu z ostrokrzewu paragwajskiego, potrzebne będą nam również specjalistyczne akcesoria do Yerba Mate. Jakie to akcesoria?

Akcesoria do przygotowania i podawania naparu
Wywar z ostrokrzewu paragwajskiego jest bardzo esencjonalny. Do jego przygotowania potrzebne jest specjalne naczynie w formie tykwy nazywanej Matero, w której zaparza się susz w proporcji 2/3 suszu i 1/3 wody. Co ważne, niezwykle istotna jest temperatura parzenia suszu. Nie powinna być ona zbyt wysoka, dlatego wiele osób sięga po takie akcesoria do Yerba Mate jak specjalne termometry herbaciane, które pozwalają w prosty sposób monitorować temperaturę i czas parzenia suszu. Oprócz wspomnianego naczynia, które może mieć również charakter kubka lub nawet specjalnego termicznego kubka do samochodu, do spożywania Yerba Mate potrzebna jest nam również specjalna rurka zakończona spłaszczonym sitkiem tzw. bombilla. Sitko jest niezbędnym elementem całej konstrukcji, pozwala bowiem na przecedzenie gęstego wywaru i picie czystej esencji bez fragmentów liści czy gałązek, które są bardzo gorzkie i zwyczajnie niesmaczne.

Inne akcesoria do Yerba Mate
Poza wspomnianymi tradycyjnymi naczyniami i specjalnymi rurkami z sitkiem do picia Yerba Mate, miłośnik tego typu napojów może zaopatrzyć się również w inne, bardziej specjalistyczne akcesoria do Yerba Mate. Takimi akcesoriami mogą być m.in. dekoracyjne podkładki korkowe pod czarki, które stylizowane są na oryginalne produkty indiańskie, specjalne szczotki do czyszczenia bombilli czy drewniane nabieraki do odmierzania ilości suszu potrzebnego do przygotowania jednej porcji mocnego wywaru. Wśród akcesoriów do Yerba Mate znajdziemy także klasyczne przedmioty wykorzystywane do parzenia zwykłej herbaty, w tym szczypce do parzenia i wyciągania torebek z herbatą lub dodawania do wywaru kostek cukru czy specjalne sitka w formie zaparzaczki do herbaty, którymi możemy się posiłkować, gdy nie dysponujemy bombillą.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments