Melatonina – sposób na lepszy sen

Melatonina – sposób na lepszy sen

Aktulności

Melatonina jest niezwykle istotna, jak mowa o jakości ludzkiego snu. To właśnie ona odpowiada za to, że można zasnąć bez zbędnych problemów. W organizmie ludzkim melatonina wytwarzana jest przez szyszynkę, co powoduje, że dorośli ludzie zazwyczaj mają w odpowiedni sposób unormowany cykl dobowy, związany z czasem spania i czuwania. Wszelkie zmiany w szyszynce lub też schorzenia jej są przyczyną problemów ze snem. Jednakże nie oznacza to, iż osoby z wahaniem poziomu naturalnej melatoniny skazane są na nieprzespane noce i zmęczenie w ciągu dnia. Obecna medycyna bowiem bardzo skutecznie potrafi pomóc w tego typu sytuacjach.

Na rynku znaleźć można bardzo wiele suplementów diety zawierających właśnie melatoninę, których zadaniem jest pomoc w zaśnięciu. Niektóre z nich przyjmuje się doraźnie, w razie konieczności, inne zaś są przeznaczone do codziennego przyjmowania. W tych zazwyczaj znajduje się odpowiednio dobrana dawka melatoniny, pozwalająca na wyrównanie poziomu jej w organizmie. Wtedy bowiem w najbardziej naturalny sposób można przywrócić organizmowi jego naturalny rytm dnia. Oczywiście z wiekiem ilość przyjmowanej melatoniny powinna ulegać zmianom, gdyż organizm produkuje jej coraz mniej. Wiele osób decyduje się przyjmować ją w postaci suplementów diety codziennie, aby regulować sobie tryb dnia. Na pewno melatonina, przyjmowana w odpowiedniej dawce jest o wiele skuteczniejszym i przede wszystkim bezpieczniejszym sposobem na regulację snu niż przyjmowanie silnie działających leków nasennych na receptę. Te bowiem bardzo często mogą uzależniać co powoduje, że bez ich przyjmowania nie można zasnąć.

Większość suplementów diety, zawierających melatoninę można kupić bez recepty. Na pewno jednak korzystnie jest zasięgnąć nieco wcześniej opinii lekarza odnośnie ich przyjmowania jak również właściwej dawki. Na pewno taka wizyta lekarska jest wskazana dla tych, którzy przyjmują inne leki, może się bowiem okazać, iż będą one wchodzić w interakcję z melatoniną lub konieczne będzie stosowanie innej niż zalecana przez producenta leku dawka. Wraz z wiekiem także może być konieczność korygowania przyjmowanej do tej pory dawki melatoniny, dlatego też jeżeli pomimo jej stosowania pojawiają się problemy ze snem, należy brać pod uwagę modyfikację ilości przyjmowanego suplementu, przede wszystkim zwracając uwagę na zwiększoną dawkę melatoniny. Większość suplementów zawierających melatoninę dostępna jest bez recepty, jednakże bywa, iż niektóre środki, zawierające jej nieco więcej, muszą zostać przepisane przez lekarza.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments