Podróż a zdrowa dieta – czy da się je połączyć?

Podróż a zdrowa dieta – czy da się je połączyć?

Polecne i promocje

Zdrowy styl żywienia jest coraz bliższy wielu osobom – ale jednocześnie przez większość postrzegany jest jako dość… kłopotliwy. O ile przygotowanie zdrowych, sycących posiłków w zaciszu domowej kuchni nie wydaje się nam tak trudne, o tyle dobranie odpowiednich przekąsek w trakcie podróży sprawia już więcej problemów. I często powoduje, że w torbie ostatecznie lądują batony i chrupki.

Tymczasem zdrowy styl żywienia wcale nie jest zarezerwowany tylko dla sytuacji, w których mamy czas na przygotowanie własnego posiłku. Często wystarczy odrobina pomysłowości – i wówczas problem, jak jeść zdrowo w podróży staje się już nie taki ogromny, jak na początku zakładaliśmy. Sprawdźmy zatem, jakie mamy możliwości i jak możemy połączyć potrzebę podróżowania ze zdrową dietą.

Przede wszystkim – planowanie
Właściwie każdy, kto planuje dalszą wycieczkę i zastanawia się, jak jeść zdrowo w podróży bez zabierania milionów małych pudełeczek z przekąskami zapomina o jednej, istotnej rzeczy – restauracjach. Oczywiście, nie muszą to być restauracje z górnej półki, w których zostawimy wszystkie nasze wakacyjne fundusze. W wielu przypadkach, zwłaszcza jeśli poruszamy się własnym samochodem i jesteśmy niezależni od czasów odjazdów czy innych osób, możemy (z pomocą internetu) znaleźć restauracje i bary, w których zjemy zdrowe przekąski. Wiele z nich będzie również oferowało kuchnię lokalną, dlatego ważne jest, aby w wyborze kierować się przede wszystkim opiniami na temat danego miejsca oraz menu ułożonym pod produkty sezonowe.

Pudełeczka z przekąskami
Jeśli nie planujemy żadnych postojów czy niekoniecznie chcemy wydawać pieniądze na posiłki w restauracjach przed dotarciem do naszego celu podróży, możemy zabrać przekąski ze sobą. Dylemat, jak jeść zdrowo w podróży rozwiążemy z pomocą małych pojemników, do których zapakujemy świeże warzywa i owoce. Możemy nawet pokusić się o zrobienie w domu zdrowego batona owsianego i zabranie go w podróż, zwłaszcza jeśli jedziemy z dziećmi.

Rodem z marketu
Na szczęście brak czasu nie eliminuje możliwości zdrowego jedzenia w podróży. Czasem wystarczy… podróż do supermarketu. Wbrew pozorom w sklepach tego rodzaju, obok jedzenia niezbyt zdrowego, znajdziemy również właściwe przekąski, np. bakalie, orzechy, jak też batony bez dodatku cukru. W wielu miejscach znajdziemy gotowe mieszanki sałat czy bezglutenowe pieczywo, do którego możemy dołożyć świeże warzywa, zyskując smaczną przekąskę na czas podróży. Dobrym pomysłem jest też np. przygotowanie kaszy z warzywnym dodatkiem – nie kosztuje to w wiele i nie zajmuje dużo czasu, a jest bardzo pożywnym posiłkiem.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments