Wiele mówi się obecnie na temat kosmetyków odpowiednio dopasowanych do rodzaju włosów. Szampony bez SLS są chwalone przez większość osób, podczas gdy nie zawsze wszyscy wiedzą, co właściwie ten dziwny skrót oznacza. Nagle bowiem okazuje się, że większość stosowanych przez nas kosmetyków zawiera te odradzane wszystkim substancje chemiczne.
Aby wiedzieć, z czego powinniśmy zrezygnować, dowiedzmy się najpierw, czym są SLS oraz SLES. Szampon bez SLS to zazwyczaj produkt naturalny, wytwarzany przez firmy nastawione przede wszystkim na prozdrowotne rozwiązania z dziedziny pielęgnacji. Sprawdza się przy wszystkich rodzajach włosów, od suchych i zniszczonych po mocne i przetłuszczające się.
Spis Treści
Czym jest SLS?
mycie włosów szamponemSLS to skrót od nazwy SodiumLauryl Sulfate. Substancja ta należy do anionowych detergentów o bardzo silnym działaniu zmieniającym napięcie powierzchniowe wody. Oznacza to, że pomagają one w tworzeniu piany w kosmetykach, ale równolegle… stosuje się je m.in. do wywabiania trudnych w usunięciu plam, zwłaszcza po substancjach o tłustym charakterze. W rezultacie SLS stosuje się zarówno w przypadku kosmetyków myjących, np. szamponów czy płynów do kąpieli, ale również w płynach do naczyń, odplamiaczach czy płynach do prania dywanów.
SLS a SLES
Zanim powstały typowe szampony bez SLS, na drodze wątpliwego kompromisu pojawiły się jeszcze tzw. substancje SLES. Jest to związek SLS poddawany procesowi etoksylowania. Jego efektem jest zmniejszenie skłonności do podrażniania skóry, a przy tym zmniejszenie również intensywności działania produktu. Czy sprawia to, że produkt z SLES jest tak bezpieczny jak szampon bez SLS? Niekoniecznie, bo liczne badania mówią, że związek ten nadal działa podrażniająco, mogąc wywoływać przesuszenie skóry czy pojawienie się łojotoku. Nie są jednak rakotwórcze czy toksyczne. Ich bezpieczeństwo wzrasta, jeśli dobrze spłukujemy szampon z włosów; w innym przypadku rośnie ryzyko podrażnień.
Gdzie kupować szampony bez SLS?
Najlepszym rozwiązaniem dla osób o skórze wrażliwej i skłonnej do przesuszenia czy łojotoku jest stosowanie szamponu bez SLS. Takie produkty coraz częściej można znaleźć po prostu w sklepach i drogeriach. Alternatywnie w sieci możemy znaleźć cały szereg sklepów z produktami ekologicznymi, wśród których prym wiodą właśnie szampony nie zawierające SLS czy SLES, a także adekwatne mydła, płyny do kąpieli czy żele pod prysznic. Istotne jest, aby przy zakupach dokładnie czytać skład produktu i ocenić, co może nam szkodzić, a co jest raczej obojętne dla naszych włosów i skóry głowy.