Sukienka z wiskozy - idealna na lato.

Sukienka z wiskozy – idealna na lato.

Warto przeczytać

Kto choć raz miał na sobie sukienkę z wiskozy, ten nigdy nie zapomni wrażenia estetycznego i komfortu,jaki daje ten materiał. Dla niewprawnego oka do złudzenia przypomina jedwab, jedno z najdroższych włókien na świecie. Ma zresztą wiele z nim wspólnego, choć równie dużo je różni. Wiskoza jest często wybierana do szycia letnich i zwiewnych sukienek, które powinny się znaleźć w każdej letniej garderobie. Bardzo cenne są właściwości oddychające tej tkaniny, a także lekkość i delikatność. Jest często wykorzystywana do szycia ubrań w stylu boho i vintage, które świetnie sprawdzają się jako ubrania casualowe, a także kreacje na wielkie wyjścia.

Wiskoza – jaka to tkanina?

Wiskoza jest dobrze znanym i cenionym włóknem w przemyśle odzieżowym. Wyjątkowa zwiewność i lekkość jest porównywana do szlachetnego jedwabiu. To sztuczne włókno, chociaż swoimi właściwościami i wyglądem nie odstaje od włókien naturalnych. Zdarza się, że bywa też do nich naliczana, chociaż ze względu na proces produkcji wymagający ingerencji człowieka jest to niemożliwe. Wiskoza jest produktem skomplikowanej produkcji, do której używa się włókien drzewnych, celulozy. Zastosowanie odpowiedniej technologii pozwala otrzymać włókna przypominające jedwab, bawełnę, a nawet wełnę. To bardzo uniwersalne włókno, pozwalające na różne możliwości.

Co to znaczy sztuczne włókno?

Tkaniny różnią się między sobą nie tylko kolorem i fakturą, ale również swoim pochodzeniem. Te, które składają się z naturalnych włókien są najbardziej cenione ze względu na swoje unikalne właściwości, których nie da się osiągnąć w żadnym procesie technologicznym. Do ich największych zalet należy termoregulacja i świetne odprowadzenie wilgoci, są one bardzo wygodne w użytkowaniu i określa się je mianem drugiej skóry. Włókna produkowane z polimerów, które nie występują w sposób naturalny w przyrodzie nazywane są syntetycznymi. Nie wiele mają one wspólnego z tkaninami naturalnymi, ich największą wadą jest bardzo znikome przepuszczanie powietrza i ułamkowe odprowadzenie wilgoci. Sukienki z poliestru są zatem mało komfortowe w noszeniu, zwłaszcza w sezonie letnim. Istnieje jeszcze jeden rodzaj włókien, który powstaje na bazie celulozy drzewnej i ma z tego względu wiele cech wspólnych z tkaninami naturalnymi. Należy do nich między innymi wiskoza, nazywana często sztucznym jedwabiem i bardzo ceniona w przemyśle odzieżowym. Na pierwszy rzut oka trudno rozróżnić obie tkaniny – obie są zwiewne, przewiewne, lekkie i delikatne w dotyku. Odzież z wiskozy jest bardzo przyjemna w noszeniu i wykazuje dużą trwałość na uszkodzenia.

Zalety wiskozy

Jak już wspominaliśmy, wiskoza jest bardzo cenionym włóknem w branży odzieżowej. Doskonale się sprawdza zarówno w casualowych propozycjach, jak i na wielkie wyjścia. To świetne rozwiązanie na ciepłe wiosenne dni i upalne letnie wieczory, w niektórych porównaniach wypada lepiej niż bawełna czy jedwab. Ma szerokie zastosowanie, ale najbardziej lubiana jest za swoją lekkość i zwiewność, które dobrze się sprawdzają w przypadku sukienek. Jej produkcja jest przyjazna dla środowiska i nie emituje żadnych szkodliwych substancji. Środki do obróbki włókien, zastosowane w czasie produkcji, są biodegradowalne i nie wpływają szkodliwie na zdrowie i życie żywych organizmów. Ubrania z wiskozy świetnie odprowadzają wilgoć, przepuszczają powietrze i, co najważniejsze, nie powodują żadnych podrażnień skóry czy reakcji alergicznych. Wiskozę często stosuje się jako domieszkę do innych włókien tak naturalnych, jak i syntetycznych. Nadają im szczególnych cech, uszlachetniają, sprawiając że stają się wygodniejsze w noszeniu i przepięknie wyglądają lekko podkreślając kobiece kształty.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments