Żele energetyczne – co to właściwie jest?

Żele energetyczne – co to właściwie jest?

Opinie Polecne i promocje

Jeżeli kiedykolwiek natknęliście się na taką nazwę i zastanawialiście się, co to jest, tym artykułem spieszymy z wyjaśnieniami. Sprecyzujemy nie tylko, co kryje się pod tym tajemniczym określeniem, ale także sprawdzimy jak prawidłowo stosować żele energetyczne oraz co zrobić, aby przyniosły zamierzony efekt.

Co to jest żel energetyczny?

Żele energetyczne zaliczylibyśmy bardziej do produktów spożywczych niż klasycznych suplementów. Ich nadrzędna funkcja to dostarczenie dużej dawki energii w krótkim czasie. Najczęściej można je spotkać pod postacią tubek podobnych do tych, w których sprzedaje się słodycze dla dzieci. Takie zastosowanie jest szczególnie przydatne podczas biegu, jazdy na rowerze czy uprawiania innego sportu, kiedy w łatwy i szybki sposób można zaaplikować sobie doustnie dawkę takiego wzmocnienia.

Co wchodzi w skład?

Podstawowy skład tubki z żelem energetycznym to cukry proste wymieszane z wodą. Substancja bardzo często zostaje wzbogacona o elektrolity, witaminy lub nawet kofeinę. Taki specyfik musi być lekkostrawny, dlatego nie zawiera tłuszczy, białka ani błonnika.

Po co stosować żele energetyczne?

Jak nie trudno się domyślić żele energetyczne znajdą swoje zastosowanie podczas uprawiania sportów, jednak nie są one przeznaczone do aktywności typu 30-minutowe biegi cardio, ponieważ w tym przypadku z powodzeniem możemy uzupełnić płyny oraz inne ubytki po zakończonym treningu. Żele energetyczne dedykowane są do spożywania szczególnie podczas długiego nieustannego wysiłku typu maratony biegowe i rowerowe, ultra maratony, biegi wysokogórskie. Wtedy nie ma czasu na przerwę, podczas której będziemy mogli zregenerować organizm i konieczne jest używanie żelów energetycznych, które mogą być pochłonięte w trakcie biegu. Specjaliści zalecają, aby pierwszy żel spożyć 45 minut po rozpoczęciu wysiłku, a kolejne średnio co 30 minut.
Najważniejsze jest to, że żele energetyczne są łatwe do połknięcia oraz lekkostrawne, co nie wpływa na uczucie dyskomfortu podczas uprawiania sportu. Oczywiście nie wszyscy zawodnicy sięgają po tego typu rozwiązania, aczkolwiek z pewnością wielu z nich wielokrotnie mogłoby zostać uchronionych przez tzw. kryzysem energetycznym podczas ostatnich kilometrów. Obok żeli energetycznych podobne zastosowanie posiadają batony, aczkolwiek spożycie takiego produktu jest dużo trudniejsze i wymaga pogryzienia, co może zakłócić rytm. Niezależnie od tego, czy stawiamy na batony, czy żele energetyczne, ważne jest stosowanie ich z rozwagą, dlatego, zanim przystąpimy do takich praktyk, warto co nieco rozeznać się w temacie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments